Esivanemate uskumused.

 Cover With Straw, Poland, Malopolska

Me oleme paraku oma kiirustamiste, töörabamiste, raha ja olmeelu pärast muretsemiste koorma all unustanud, et maailm me ümber üritab meiega pidevalt suhelda.

Ja suhelda just märkide keeles, sest teisiti ta ei oska. Märkide ja sümbolite kaudu saame me ka ise maailmaga rääkida ning anda edasi oma soove ja palveid ning mõjutada iseenda elu. Aga me oleme kaotanud oskuse maailma keelt rääkida.

Tegelikult valdame me  kõik sümbolite keelt. Seda teadmist on vaja ainult oma südame kaugetest soppidest uuesti välja tuua ning sellelt unustuse tolm maha pühkida.
See, kas inimene soovib uskuda vanu uskumusi või seda , et talismanide abil on võimalik endast halba eemale hoida ning head ligi meelitada, on tema enda otsustada.
Talismanid  koos sõnaväega täidetult omavad  ka üldiselt kaitsvat jõudu. Jälle üks oluline asi, mille eestlastena oleme ära unustanud – sõnad on suure väega. Need võivad teha kurja, kuid samas ka väga palju head. Meie esivanemad teadsid seda. Paljud rahvad on eestlasi nimetanud nõiarahvaks, sest meie maagiliseks jõuks olevatki just sõna.

Maailm on maagia

Kunstnik-luuletaja-talismanimeister Silvia Kelle on uurinud märkide lahtimõtestamist ja nende kasutamist. Ja seda nii meie enda rahva kui ka üle maailma teiste rahvaste kunstis. Ta ütleb, et seosed, mis tekivad, on väga huvitavad. Ta teeb ka amulette ja kui ta neid teeb, siis  teab ta, mida teeb ja kuidas sümboleid kasutab. Silvia ütleb, et enda tehtud amulettide juures pole mitte midagi juhuslikku. Absoluutselt iga asi on paigas ja iga asi töötab.

Talismanid, kaitsjad või abilised ei  pruugi olla alati mingid konkreetsed selle tarbeks tehtud asjad, vaid sümboolselt saavad nimetatud rolliga hakkama samuti puud ja taimed, kivid, tuli, tuul ning loomadki. Maagiat leiab paljudes kujundites, nagu näiteks spiraal, rist ning mitmed muud märgid. Ka tegevused ise kannavad endas sügavamat maagilist väge. Seega, me elame üdini maagilises maailmas, olles sealjuures isegi nõiduslikud olevused. Ainult me mõistus ei suuda seda omaks võtta.

Palu ja sulle tullakse appi.

Oma kogemustest teab S. Kelle  rääkida üht huvitavat lugu puu appitulekust:
“Kask on ilus puu ja ta tahab hõbedat. Mul on üks selline juhus, et Pärnumaal elades oli mul koduteel üks kasepuu, mille juures alati puhkasin. Käisin jalgsi ning puust möödudes panin selle koore vahele alati hõbedasi sente. Teadsin kogu aeg, et tee pikkus on seitse kilomeetrit aga siis mõõdeti tee üle ning tuli välja, et see on hoopis kümme kilomeetrit. Nii, kui seda teada sain, ei suutnud enam n-ö viimaseid kolme kilomeetrit kohe kuidagi astuda. Aga mul oli vaja bussi peale jõuda. Olin jõudnud just kasepuu juurde ja võtsin tal ümbert kinni ja tõesti kogu südamest palusin tema abi. Ja siis tundsin äkki, nagu oleks mind õhku tõstetud. Otse füüsiliselt oli seda tunda.
Ehmatasin ära ja lasin käed lahti ja siis kukkusin tagumiku peale. Tunne oli selline, nagu oleksin kukkunud kuskilt kõrgelt. Natukese aja pärast nägin teel autot sõitmas. Nad peatusid ja küsisid mult teed. Olin nõus juhendama, kui nad mind bussipeatusesse ära viivad. Muidugi olid nad nõus. Pärast juht ütles, et mingi imelik asi juhtus, et ta sellele teele üldse pööras. On vajalikku sihtkohta mitmeid kordi sõitnud, kuid nüüd võttis äkki mingil seletamatul moel nõuks keerata harjumuspäraselt teelt kõrvale.”

Rahakotis olgu kalasoomused ja varbaküüned.

Enamikku inimestest erutab kõige rohkem rahateema. Seda enam praegusel ajal.  Mõned uskumused, kuidas raha enda juurde meelitada.
* Kui te tahate, et teil raha oleks kotis, tuleb jaanipäeva hommikul minna metsa ja võtta sealt maasikaleht, mitte aedmaasika, vaid metsmaasikaleht ja panna see rahakotti. See toob raha rahakotti.
* Mitte kunagi ei tohi asetada rahakotti maha, siis viib see rahaõnne ära. Ja mitte ainult sellel, kes rahakoti vastu maad pani, vaid ka seal, kus seda tehti.
* Makstes ei tohi raha anda kunagi käest kätte, vaid see tuleb panna laua või aluse peale.
* Uueks aastaks on hea, kui panete rahakotti kalasoomuse ning raha ei tohi enne välja anda, kui pole seda saanud.
* Kui küüsi lõigata, siis tuleb panna need ajalehe peale, pärast see lõigatud küüntega kokku keerata ning rahakotti hoiule panna.
* Kauplejatel soovitatakse kanda aga kaasas kastanimune, sest siis minevat kauplemine hästi.

Naise õnnelikuks tegemine tagab õnne kogu perele. Kaitse kodu märkidega

Meie esivanemad olevat teadnud et kui pereema on õnnelik ja rõõmus, siis on terve pere õnnelik ja rõõmus. Just sellepärast oli terve rida rituaale ja märke, et teha pereema õnnelikuks ja rõõmsaks.

 • Kui uus maja sai valmis, siis uude majja minnes sooviti maja haldjalt kõigepealt, et ei oleks peres tülisid. See oli kõige tähtsam. Pärast tulid teised soovid. Lõpuks lasti nastik lahti. Anti talle piima ja paluti tervist ja tarkust.
 • Kodu kaitseks on oluline, et maja ukse kõrval oleks ussikujuline oks.
 • Kindlasti peaks olema ukse kohal või kõrval kaheksakand-märk. See on õnne täht. Kaheksakand on millegi pärast aastate jooksul unustusehõlma vajunud aga ta on meie rahva ornamentikas kõige levinum märk. See kaitseb teid ja teie vara ja hoiab meid eksimise eest, näitab alati õiget suunda, sest ta on põhjanaela märk ja õnnetähe märk.
 • Kodu sissepääsu oleks vaja veel varustada koirohukimbuga, kaitstes nii putukate kui halbade jõudude eest.
 • Kase tuulepesad  tuuakse oma õue ja pannakse igale poole. See aitab varguste vastu.
 • Varaste “külaskäigu” vastu aitavat seegi, kui kodunt ära minnes seista näoga ukse poole ja lasta mõttes veekardin sinna ette. Peidad kodu nagu veekardina taha.
 • Õues peaks kasvama kindlasti kask ja pihlakas. Kask on väga hea auraga ja valguse puu ning pihlakas kaitseb pikse eest.
 • Kambri ehk siis magamistoa akna alla istutasid meie esiemad alati sireli, sest see annab rahuliku une ning mõjub üldse rahu ja tasakaalu toovalt. Nimelt on sireliõied sellise kujundiga, et sümbolitena mõjuvad rahutoovalt.
 • Hea oleks , kui ukse juures on kollased lilled. Ükskõik, millised lilled, aga kollased. Seegi pidavat õnne märk olema.
 • Aiakujunduses on väga hea, kui kuskil on väike kivilabürint, spiraal. Kui soovite vihma lakkamist, siis tuleb käia mööda seda päripäeva, kui aga vihma tahate, siis vastupidi.
 • Oma aeda soovitatakse ka väike kodualtar teha, kas vana õunapuu või muu puu all. Seal saab käia puhkamas ja mõtisklemas. Kui elate linnas, siis valige seal mingi puu, kelle juures saate ennast maandamas käia. Väga hästi aitab.

Veel mõned uskumused:

 • Vikerkaar pidavat olema  õnnesümbol, kuna vikerkaare teises otsas pidavat ootama poti täis kulda.
 • Neljaleheline ristikhein õnnesümbolina kogus populaarsust tänu iirlastele. Nelja lehe tähendusteks usuti olevat usk, lootus, armastus ja õnn.  Neljalehelist ristikheina kohtab harva, mistõttu teda peetaksegi väga õnnelikuks inimest, kes selle leiab. Sellise ristikheina lehe leidmine pidavat palju õnne tooma. Mõned kannavad seda sümbolit endaga kaasas tattoo näol, teised leiavad selleks mõne muu võimaluse.
 • Õnnemünt, on münt, mille Sa leiad tagumine pool (kull) ülespidi. Seda hoitakse rahakotis ja ei kulutata mitte kunagi ära, sest see toob rikkust ja head õnne.
Tegelikult kõik asjad, sündmused, kohtumised, juhtumised, taimed, loomad ja muu räägivad meiega. Räägivad märkide ja sümbolite keeles. Meie ülesanne on raputada ennast üles sellest tuimast olemisest, avada kõrvad ja süda, et võtta vastu need teadmised, mida maailm meile iga päev annab.
Need on vaid mõned väga paljudest esivanemate uskustest läbi kunstnik-luuletaja-talismanimeister Silvia Kelle teadmiste kaudu. ( Foto: Pixabay)
Meie enda otsus on see, kas me võtame seda omaks või mitte. Aga miks mitte proovida 😉

Netivanaema toimetused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga