Pleksiklaasist ehete valmistamine.

Kergesti töödeldavast materjalist ehete valmistamine on fantaasiarikas ja mänguline tegevus, mis sobib nii noortele kui ka eakamatele meisterdajatele.

Pleksiklaas ehk akrüülklaas on selline materjal, mis on ideaalne omanäoliste ehete valmistamiseks. Pleksiklaasi on väga paljudes toonides ja seda on kerge kodustes tingimustes töödelda. Akrüüli tootmisjääke leiab näiteks Tallinnast Luise tänava Noore Tehniku poest, mõnest pleksiklaasi töötlevast ettevõttest või ka reklaamifirmadest.

Ehte valmistamiseks lõigake pleksiklaasist soovitud laiuse ja pikkusega ribad. Õige pikkuse saab ümber randme paberiribaga mõõtes.

 
                                          Krakleetehnikas kaunistatud käevõru.

Kodus saab pleksiklaasi lõikamiseks kasutada rauasaagi, jõhvsaagi, väikesehambulist tapisaagi või elektrilist tikksaagi. Tikksae lehed peavad olema tiheda hammastusega ja vähesel määral räsatud. Servad ja otsad ümardage lihvkettaga.

Seejärel valige dekoor. Avad ja süvendid tuleb enne painutamist puurida. Üksiku käevõru tegemiseks ei pea hakkama muutma puuri teritusnurka, aga puurida tuleb kindlal siledal pinnal, väikese kiiruse, jõu ja ettenihkega. Vastasel juhul võib ava ümbrus praguneda. Painutamiseks saab kasutada kuumaõhupuhurit, millega värvi eemaldatakse.

Seda võib teha ka praeahjus, kuumutades eset 80 kraadi juures küpsetuspaberil ja painutades seda ümber sobiva suurusega pudeli, papptoru, tainarulli jms. Põletuse vältimiseks kasutage nahkkindaid.

Kui pleksiklaasi hoida ahjus veidi kauem, siis tekivad selles õhumullid, mis on väga dekoratiivsed. Pleksiklaasile saab edukalt joonistada ka küünelakkidega. Huvitava tulemuse saab krakleelakke kasutades. Sel juhul kuivab ülemine värvikiht praguliseks ja alumine värv tuleb pragudes nähtavale.

Käevõru saab edukalt kaunistada küünelakiga.

 

Allikas: Targu talita 31.august 2017 Autor Villu Paumann.

Autori imekauni loominguga võimalus tutvuda tema blogis: https://villub.wordpress.com/

Netivanaema toimetused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga