Tänapäev on homne ajalugu.

Mulle meeldivad vana asjad. Mulle meeldib vanu asju – artikleid, raamatuid, pilte jne. aeg-ajalt vaadata. Mäletan, et noorena sai kogutud igasuguseid huvitavaid materjale ja need siis kaante vahele kleebitud. Väga palju kogusin erinevatest muusikutest materjali.  Ja mul on siiralt kahju, et need kokkukogutud materjalid on minu elust kuidagi kadunud.  Uuel tehnoloogia ajastul on hea – salvestad materjalid oma blogisse, kaustadesse ja seal nad on. Ei võta kapis ruumi 🙂 Kuigi jah, reaalsetel asjadel on palju suurem väärtus.  Aga püüan minagi kaasaegne olla 🙂

Elan juba viiendat aastat eemal Eestist. Vaatamata sellele, on side Eestiga mul suur. Esiteks on seal mu lapsed ja lapselapsed ja teiseks….teiseks on see hingeline side. Ja tunnen, et see side kasvab iga päevaga. Ja just sellepärast alustan ma oma ” Aja loo” rubriiki Eesti lugudega. Seda enam, et algas ju suur sünnipäeva aasta – Eesti Vabariik 100. Kogun siia kokku erinevad artiklid ja lood, et oleks endal kunagi hea veel kord lugeda  ja ka lastel huvitav lugeda.

Siin on mõned pildid Laiuse Lossivaremetest. Selle kohaga on mul omad väga suured mälestused. Nimelt elasid mu vanavanemad just seal lähedal – Mõisakülas (Jõgeva Maakond). Varemete juures sai joostud ja mängitud lapsepõlves väga palju. alati, kui satun sinna kanti, teen seal peatuse, et meenutada. Nüüd on see paik kaasajastatud, st. ümbrus korrastatud ja seal toimuvad erinevad üritused. Kui talupidamisega tegelesin, siis oli see üks laadakoht, kus sai osaletud 🙂 Nii et igati lähedane paik minu jaoks. Väike lõik  wikipeediast Laiuse ordulinnuse rajamise ja käekäigu kohta.

Laiuse ordulinnus (saksa Schloß Lais) oli Liivi ordu rajatud linnus praeguse Laiusevälja küla territooriumil. Kuigi vanimad teated linnusest pärinevad 15. sajandi algusest, rajati ordulinnus tõenäoliselt juba 14. sajandi algul. Liivi sõja ja Rootsi-Poola sõja käidus piirati linnust mitmel korral. Osa linnusest hävis 1620. aastatel ja ülejäänu suuresti vahemikus 1702–1704. Pärast Põhjasõda jäi linnus kasutuseta ning selle lagunenud osi kasutati kivimurruna. Linnus on tänaseni varemeis.

https://et.wikipedia.org/wiki/Laiuse_ordulinnus

                     

 

 

 

                       

 

Armas lugeja, mul on hea meel, kui “Aja loo” teema sulle huvi pakub. Aitäh, et lugesid 🙂

 

 

 

Netivanaema toimetused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga