Õigus olla edukas ja õnnelik

Ühes õukonnanarris tärkas järsku soov parema elu järele. Ta soovis rikkust, põnevaid reise ja luksust, eelkõige aga austust. Kogu elu olid inimesed talle näpuga näidanud ja öelnud : “Vaata seda narri seal.”  Tulevikus pidid nad temasse austusega suhtuma.  success-1299811_960_720

Õukonnanarr pöördus oma palvega kuninga poole. Kuningas lausus : ” Oled mulle palju aastaid rõõmu valmistanud, seepärast tahan su soovi täita ja kingin sulle märkimisväärse varanduse.”Narr hakkas kohe uut elu nautima. Ta elas kallis majas ja toitus hõrkudest roogadest. Igatahes märakas ta, et inimesed tema ümber üksnes teesklesid austust. Nende jaoks oli ta endiselt narr, kuigi rikas. Pealegi  kadus tema rikkus tuulekiirusel.Narr rääkis oma probleemist kuninga nõuandjale. See raputas naerdes pead ning osutas klaasile ja veini täis amforale: “Siia klaasi ei saa kogu seda veini kallata, klaas on selleks liiga väike. Samuti on sinu isiksus liiga väike sinu soovide täitumiseks. Kuningas kinkis sulle varanduse, kuid sa ei ole suuteline seda alles hoidma”. /B. Schäfer “Võitjate seadused/

Mida selle looga meile öelda tahetakse?

Et meie elu muutuks paremaks, peame kõigepealt ise paremaks muutuma. Et ise paremaks muutuda, peame muutma oma mõtlemist. Tihti me ootame, millal meie olukord paraneb, et saaksime olla edukas ja nautida külluslikku elu. Aga oodates ei muutu meie elus midagi. Olukord võib muutuda veelgi kehvamaks. Me peame ise muutuma, midagi tegema selle heaks, et olukorda lahendada. Selleks on vaja alustada ja edasi minna samm-sammult. Me ei saa muutuda paremaks, kui lihtsalt loodame paremate olude peale. See saab juhtuda vaid siis, kui teeme parima sellest, mis meil parasjagu on.

Edukuse aluseks on töö. Kui meenutada mõnda kuulsat inimest, siis kõigepealt ju mõtleme ikka tema tööle – tuntud kirjanikud, kes on loonud suurteoseid – raamatu kirjutamine on töö. Võtame näiteks  helilooja Arvo Pärt – kas ta oleks kuulus ja edukas, kui ta poleks nii suurepärase heliloomingu autor? Me ei tea seda. Aga me teame seda, et selle heliloomingu taga on suur töö. Nii võiks tuua palju näiteid. Enda paremaks muutmiseks on vaja  töö käigus areneda. Kindlasti ei tee me esialgu kõike õigesti. Vigadest õpime. IBM-i asutajalt Thomas J.Watson seeniorilt küsiti kord, mida tuleb teha, et tema kontsernis ametiredelil tõusta.. Watson vastas: “Tuleb vaid tehtud vigade arvu kahekordistada” Watson teadis, et igaüks, kellel pole hirmu vigade ega mittetunnustamise ees, sooritab rohkem sissetulekut tagavaid tegevusi. Väga sageli ongi meie ebaedu või edasiarengu seisaku põhjuseks hirm. Hirm teha vigu. Võin näite tuua iseendast. See sama blogi – mul oli see pikka aega juba mõttes, tahtsin väga seda teha.  Aga ilmselt mitte nii väga, sest kusagil minu sees oli hirm, et ma ei saa sellega hakkama…ma pole õige inimene seda tegema jne. Aga on vaja endale selgeks teha, et meil kõigil on õigus tegeleda sellega, mis meile tõeliselt meeldib. Me ei tohi lasta hirmul endast võitu saada.

1ax9zd

Kõigist viljateradest ei tärka alati vili. Võib olla teate lugu külvajast, kes ka usinasti külvas teri. Osa neist aga läksid lindude saagiks, teine osa kuivas ära ja mõni osa mattus umbrohu alla. Peame meeles pidama, et kõik seemned ei idane. Selleks et saada head saaki, peame külvama palju, sest ei saa loota ühele seemnele. Me peame keskenduma oma tööle, mitte oma vaenlastele. Kui meil tekib soov vaenlased hävitada, siis ei vii see meid eesmärgi saavutamiseni. Tuleb meeles pidada, et edukatel inimestel on alati vaenlasi. Kui luuakse midagi uut ja edukat, siis on kindlasti kohe keegi, kes sind ja sinu tegevust maatasa teeb. Aga kui soovid edu saavutada, siis ei tohi seda tähele panna vaid töötada oma eesmärgi nimel edasi. Lõpuks vaenlased väsivad. Peame andma parimast parima, et külvi järel korjata head saaki. Ei tohi otsida vabandusi mõne ebaõnnestumise või vea pärast, sest tasustatud saavad pingutused, mitte vabandused. Väga oluline on kannatlikkus. Ükski edu ei sünni üleöö. Näen seda kärsitust hetkel pea iga päev, tegeledes paari internetiprojektiga. Paljud tahavad edu nüüd ja kohe . Iga asi võtab aega ja edu nimel tuleb teha tööd.  Tuleb olla kannatlik, teha tööd ja siis on ka tulemus. Vanasõnagi ütleb: “Mida külvad, seda lõikad” Ja sellega peab olema ettevaatlik – pead täpselt teadma, mida tuleb teha pärast külvi, et nautida head saaki.

Takistused edu saavutamisel:

Kõrkus – Goethe on öelnud: “Selle asemel et kelleksi saada, tahab enamik inimesi keegi olla”

Edevus – ülemäärane edevus pole intelligentsuse tunnus. Selleks, et kulutada energiat  heale “väljanägemisele”, tuleks suunata rohkem energiat tulemuste saavutamiseks. Jah, ka  hea väljanägemine on oluline, aga seda ei tohi üle tähtsustada.

Võhiklus – me ei ole valmis vastu võtma uut, sest meil on eelarvamused.

Hirm – keskendumine sellele, mida me ei  taha , et juhtuks.

Eneses kahtlemine – ma pole piisavalt hea, ma pole seda väärt

Süütunne – laseme endaga omakasupüüdlikel inimestel manipuleerida

Testi ennast! Järgnevat lugedes, mõtle, milline väide käib hetkel sinu kohta

 • teed valesid asju vale suhtumisega – selle tulemus on mõttetu ja kurb elu
 • teed valesid asju õige suhtumisega –  selle tulemuseks võid sa kuhugi oma tööga jõuda, kuid selleks kulub mõttetult kulutatud energiat
 • teed õigeid asju vale suhtumisega – selle tulemuseks  võid saavutada veidi edu, kuid lõppeesmärk jääb saavutamata
 • teed õigeid asju õige suhtumisega – selle tulemuseks jõuad kiiresti soovitud tulemuseni

Ükskõik missugune nendest väidetest sinu kohta hetkel kehtib, esita endale järgnevad küsimused:

 • Kas ma teen õiget asja?
 • Kas ma teen tööd, mis mulle meeldib ja mis vastab minu võimetele?
 • Kas ma teen oma tööd õige suhtumisega?

Mõtle, mida sa saaksid muuta? Mis on need takistused, mis ei lase sul saavutada parimat? Mida saaksid teha, et need takistused ületada? Me kaebleme ja hädaldame liiga sageli ebaõigluse üle, otsime süüdlasi ja vabandusi oma ebaedus. See on vale, sellega tekitame endas ikka rohkem ja rohkem negatiivseid emotsioone ja meil ei jätku jõudu keskenduda oma arengule, ega oma probleemidele lahenduste otsimisele.

1ax9lm

Ameerika kirjanik Richard Bach on öelnud: “Elu künnisel saab igaüks meist marmorploki ja vajalikud tööriistad selle töötlemiseks. Võime meile antud marmorplokki terve elu puutumatult kaasas kanda, võime selle väikesteks tükkideks teha või sellele kauni kuju anda”

Sündides saame me kõik kaasa õiguse olla õnnelik ja edukas. Ainult soovist selleks ei piisa. See on võimalik vaid tänu meie endi tööle ja saavutustele.

Tänane ülesanne:

 • Et saada edukamaks ja muuta oma elutingimused paremaks , pean ma töötama suure rõõmu ja vaimusteusega. Oma edu saavutan ma tööga.
 • Selleks, et oma vigadest õppida ja mitte neid korrata, kirjutan päevikusse kõik oma tehtud vead ja selle, mida olen nendest õppinud.
 • Leian kirjandust (raamatud, interneti artiklid jne), mis aitaksid kaasa minu arengule. Niisama netis “surffamise” asemel loen raamatuid .
 • Õpin toime tulema pettumustega. Et sellega toime tulla, leian selleks motivatsiooni – see on minu enesekindlus. Panen kirja küsimuse “Kellele on see kasulik, kui olen jõudnud oma eesmärgi saavutamiseni?” ja vastan sellele kirjalikult.
 • Kirjutan üles kolm asja, mis mul täna hästi õnnestusid.

1ax9tb

Aitäh, et lugesid! Edu ja päikest Sulle 🙂

Netivanaema toimetused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga